مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی تابلو اعلانات امور کلاسها ارتباط مستقیم با ریاست دانشگاه صندوق انتقادات و پیشنهادات دانشكده پرستاري اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبري دوره ضمن خدمت پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ ونشر آثار رهبر معظم سامانه آزمايشگاه هاي همكار آزاد ساها دفتر مرکزی حراست دانشگاه آزاد اسلامی تحصيلات تكميلي بخشنامه هاي پژوهش و فناوري روابط عمومي مركز آزمون دانلود فرم ها گروههاي آموزشي مديران گروه آموزشي كارگزيني هيات علمي فارغ التحصيلان امور پژوهشی دفتر ارتباط با صنعت خدمات دانشجویی کتابخانه لینک ایمیل اساتید واحد لينك همايش امور دانشجويي باشگاه پژوهشگران جوان روزنامه ها
افتتاح مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحددورود
[5 مرداد 1395 ساعت 11:13] اخبار دانشگاه > افتتاح مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحددورود

افتتاح مركز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد دورود

مركز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد دورود  با حضور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی  ، رؤسای واحدهای دانشگاهی استان لرستان ، مدیران و مسئولان ادارات ،سازمان ها ، کارخانجات و صنایع استان لرستان و شهرستان دورود در مجتمع دانشگاهی این واحد راه اندازي و افتتاح شد .

به گزارش آنا ، مركز رشد واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي واحد دورود  با حضور دكتر واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي ، دكتر ثمري مديركل دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه ، دكتر ملکی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان، دکتر دوستی رییس دبیرخانه هیات امنای استان ، حجه الاسلام و المسلمین حقیان امام جمعه شهرستان و چند تن از مسئولين استاني، شهری و دانشگاهي آغاز به کار نمود.

دکتر سید حسین قربانی رییس واحد دورود در ابتدای این مراسم ضمن خیرمقدم به حاضرین با اشاره به عملکرد واحد دورود در بحث شرکت های دانش بنیان و چگونگی شکل گیری مراحل راه اندازی مرکز رشد واحدهای فناور این واحد افزود: در راستای منویات مقام معظم رهبری و نام گذاری سال 1395 به عنوان سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل و در جهت اشتغال زایی و دستیابی به تولیدات مبتنی بر دانش داخلی ؛ می بایست شرایطی فراهم ساخت که نخبه های علمی و مراکز رشد در این مسیر قرار گیرند.

وی بیان کرد: در دولت تدبیر و امید حمایت لازم در زمینه راه اندازی و تاسیس مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان فراهم شده و در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با توجه به تاکیدات جناب آقای دکتر میرزاده و همکاران ایشان نظیر جناب آقای دکتر واشقانی این مبحث در دستور کار قرار گرفته است.

رییس واحد دورود خاطر نشان کرد: تحقق ایده های مطرح شده توسط واحد ها و هسته های فناور که در مراکز رشد مستقر بوده و در حال بررسی و مطالعه ایده ها و محصولات خود هستند نیازمند زمان و هزینه است که حمایت و مساعدت همه همکاران و دوستان از مراکز رشد را می طلبد.

حجه الاسلام و المسلمین حقیان امام جمعه شهرستان دورود نیز در سخنانی با تاکید بر نقش دانشگاه آزاد اسلامی در پیشرفت  و توسعه شهرستان ، به کلامی از مولا علی (ع) اشاره نموده و بیان کرد:  ((علم و دانش موجب عظمت و اقتدار انسان است )) . در این جهت پیشرفت هر کشوری منوط به توسعه علم و دانش و فناوری در آن کشور است و یقیناً در سایه این امر ؛ آینده درخشان برای هر جامعه تحقق خواهد یافت.

وی تصریح کرد: اگر ما خواهان توسعه ، ترقی و پیشرفت هستیم باید به موضوع علم و دانش اهتمام ویژه داشته باشیم که بی شک بدون آن دستیابی به اهداف میسر نخواهد بود . بر مبنای حدیث دیگری ، یک ساعت تفکر عالمانه برابر با هفتاد سال عبادت خالصانه است.

همچنین رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان در سخنانی با اشاره به اهمیت مراکز رشد و فعالیت های دانش بنیان در کشور و جهان ، کاربردی نمودن دانشگاه ها و خارج شدن از شکل سنتی و تبدیل شدن به دانشگاهی با ظرفیت های جدید  و تولید علم ،دانش و تفکر همراه با درآمدزایی و تبدیل علم به ثروت را از اهم وظایف مدیران دانشگاهی دانست و اضافه کرد: باید شرایطی فراهم شود تا فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر اخذ مدرک ، به دنبال اشتغال زایی و کاربردی شدن رشته تخصصی خود توجه نموده و برای جامعه و دانشگاه موجب سرافرازی و سربلندی باشد. در حال حاضر مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و به ویژه جناب آقای دکتر میرزاده ریاست محترم دانشگاه تاکید فراوانی به تاسیس شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد در جامعه دارند و پتانسیل مناسب دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان به ویژه عملکرد مطلوب  در زمینه سامانه آزمایشگاه های همکار (ساها) ، زمینه مساعدی را برای رشد و توسعه و تحقق این هدف فراهم نموده است.

دکتر ملکی  با بیان گزارشی از روند راه اندازی مراکز رشد در استان لرستان اضافه کرد :  دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان تعهد ایجاد چهار مرکز رشد را در سال 95 دارد که در حال حاضر واحد دورود اولین مرکز رشد را تاسیس نموده و مراحل تهیه و داوری BP سایر مراکز رشد مربوط به واحد های خرم آباد ، بروجرد و الیگودرز  نیز در دستور کار قرار دارد.

دكتر واشقانی فراهانی معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي نیز که قبل از شروع مراسم بازدیدی از امکانات و دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود داشت ضمن تاکید بر حمایت از مراکز رشد و تسهیل روند راه اندازی آنها در ارتباط مشترک با پارک علم و فناوری استان ها  ،  افزود : حرکت هدفمند براساس موقعیت شناسی و هدف سنجی در محیط پیرامون و زمان بندی آن و شناسایی موقعیت های بومی و منطقه ای است و با همه ناملایمات و تحریم هایی که صنعت و تولید ما را آزار می دهد انتظار می رود ارتباط بین صنعت و جامعه و همچنین شناسایی نیازهای آن که از اهم ماموریت هاست در دانشگاه صورت گیرد.

وی افزود: براین اساس همکاران دانشگاهی می بایست با برنامه ریزی مناسب و مطلوب که لازمه آن برنامه ماموریت محور است در این مسیر گام بردارند  زیرا عدم داشتن برنامه مشخص ، نتیجه شاخص و قابل توجهی به همراه نخواهد داشت.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي در اين مراسم گفت : بعضاً از کمبود بودجه در زمینه پژوهش گلایه می شود ولی مدیریت درست همین بودجه کم که توسط برخی از مدیران شایسته دانشگاه انجام می شود زمینه ساز اقدامات موثری شده است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تمرکز در صنعت اشاره نموده و افزود: تمرکز ما در صنعت مانند صنایع دفاعی که پیشرفت بسیاری را حاصل نموده است موجب اقتدار کشور و جامعه می شود و باید از توانمندی خود به نحو مطلوب و درست استفاده نموده و از زیرساخت های موجود بهره لازم را ببریم مانند آنچه در بحث مذاکرات هسته ای به ثمر نشست.

وي بر تحقيقات هدفمند در مراكز رشد تاكيد كرد و گفت : بزرگترین جهاد ، جهاد علمی است که به فرموده مقام معظم رهبری ، با همین جهاد علمی جوانان است که می توانیم  با حرکتی جهاد گونه مبتنی بر تلاش و نیّت خالص ، این راه را طی کنیم که سرانجام کار ما ، سرافرازی ملت و کشورمان باشد.  

شایان ذکر است در پایان این مراسم ، مرکز رشد واحد های فناور واحد دورود افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت و بازدید کنندگان از واحها و هسته های مستقر در این مرکز بازدید نموده و از نزدیک با ایده ها و فعالیت های این واحد ها آشنا شدند.

محمد زندیه ، مدیر مرکز رشد واحد دورود نیز در گفتگو با خبرنگار آنا  با اشاره به استقرار 6 واحد فناور و 5 هسته فناور با 15 ایده نو و فناورانه در این مرکز افزود: مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود در راستاي حمايت از ايده­ هاي نو دانشجويان، استادان، مبتكران،صنعتگران و محققان و نيز ايجاد زمينه لازم جهت فعاليت­هاي اقتصادي اشتغال­زا مبتني بر فنآوري­ هاي نوين پیرو تبادل تفاهم‌نامه همکاری شماره 1105/94 مورخ 13/10/94 و الحاقیه شماره 1106/94 مورخ 13/10/94 بین پارک علم و فناوری استان لرستان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود، به منظور تأسیس، راه‌اندازی و بهره‌برداری مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود شروع به فعالیت نمود و به عنوان هفتاد و هفتمین مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه دانشگاه به ثبت رسید.

در حال حاضر این مرکز دارای موافقت اولیه از پارک علم و فناوری است و اقدامات لازم جهت اخذ موافقت اصولی با ارائه BP مرکز رشد صورت گرفته است.  ارتقا کیفی فعالیت های مرکز رشد  در راستای تبدیل علم به ثروت و حمایت از شرکتهای نوپا وایده محور جهت رقابت در بازار کار، کمک به ارتقا دانش فنی واحدهای فناور و تجاری سازی نوآوری های دانشگاهی ونتایج تحقیقاتی از جمله اهداف راه اندازي مرکز رشد واحد دورود می باشد.

نماینده آنا  - واحد دورود- محمد زندیه شیرازی